גיגול יצירתי – ראשי תיבות

19 אוגוסט, 2009 ב- 10:22 | פורסם באנגלית, עולם דיגיטלי | 7 תגובות

בעברית, כידוע, כל ראשי תיבות יכולים להיקרא כמילה, ברצף. זה נובע מהכתב האשורי שבו אנו משתמשים, שמקמץ בייצוג תנועות ומאפשר להכניס תנועת a או e, ולפעמים אפילו עוד, בין כל שני עיצורים. וכך ראשי תיבות של חמישה עיצורים כמו סמנכ"ל נקראת, כאילו כלום, עם שלוש תנועות a באמצע. יש ראשי תיבות שבדרך-כלל בכלל לא מבטאים אלא רק מקצרים בכתיבה (כמו עו"ד או בי"ס), ויש כמה מקרים שההגייה המקובלת שלהם היא הקראת האותיות אחת-אחת, כמו ח"ל ו-מ"מ (תודה לדודי), אבל אלה הם בפירוש מיעוט.

 

בשפות אחרות, כמובן, המצב שונה. למשל בשפה האזוטרית "אנגלית", המדוברת בעיקר בסרטים הוליוודיים וברעננה, נוהגים להפריד בין שני סוגים של ראשי תיבות:

Acronym הם ראשי-תיבות שהתמזל מזלם ואפשר לבטא אותם כמילה, וכך נהגים כמו בעברית. למשל, NATO, RADAR, NO MA'AM. במקרים רבים "מהנדסים" ראשי תיבות כך שתהיה אפשרות לקוראם.

Initialism הם אותם ראשי תיבות שאין מנוס אלא לקוראם אות-אות:  FBI, CIA, CNN, WTF.

יש כמובן קטגוריות ביניים כמו שילוב של הקראה וביטוי (JPEG), הקראה חסכונית (AAA – triple A), המצאת תנועות (NFTY נקרא כ-nifty) ועוד. אך נתמקד בשתי הקטגוריות המרכזיות.

מתוך הרגל, לפעמים הבריטים והאמריקאיים מקריאים גם ראשי תיבות שאותם קל להגות כמילה (למשל, בחינות SAT). האם יש דרך טקסטואלית לדעת מהי הצורה הנהוגה במקרי קצה כאלה?

כאן באה לעזרנו תכונה נחמדה אחרת של האנגלית: התווית הלא-מיודעת, a. כידוע, זו הופכת לפני תנועה ל-an. כעת ראו זה פלא: שמותיהן של לא מעט אותיות אנגליות המייצגות עיצורים מתחילים דווקא בתנועה: F, H, L, M, N, R, S, X. ושל האות המייצגת את התנועה U – בעיצור. לכן השוואת חיפושי גוגל על ראשי תיבות שמתחילים באחת האותיות האלה, עם a או an לפניהם, תביא את התוצאה הדרושה.

נתחיל עם כמה ברורים: המחרוזת "a FBI" חוזרת 131,000 פעמים, לעומת 1,360,000 ל-"an FBI". בערך 1:10. לא רע. אבל זה מקרה די מובהק (אין איך לקרוא FBI כמילה, אלא אם את קלי באנדי).

"an UFO" מחזירה 54,000 תוצאות ואילו "a UFO"  מפציצה עם 1,260,000. עוד יותר יפה!

המנורות הקטנות המבוססות-לייזר הפתיעו אותי:  "a LED display" מפסידה ל-"an LED display" בתוצאה 54,700-20,800.

ומה לגבי מבחן המבחנים? כיוון שלא מצאתי את אופציית הקייס-סנסיטיב של גוגל, הלכתי על ביטוי מעט יותר גדול. "a SAT score" החזיר 5,320 ואילו "an SAT score" החזיר 16,100. לא מושלם, מה גם שכמעט כל התוצאות שדגמתי מהחיפוש הראשון הן אמיתיות. האם אפשר להסיק שאנשים מתחילים להגיד sat  ("התיישב") כדי לציין מבחן פסיכומטרי? או שפשוט בכתיבה פחות נזהרים? אני ממתין לעדות מוקלטת.

7 תגובות »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. יש ראשי תיבות בעברית שקוראים בהן את האותיות אחת-אחת, בעיקר אלה בני שתי אותיות והמבוססים עליהם – מ"ם-פ"א (מפקד פלוגה), סמ"ך-מ"ם-פ"א (סגן מפקד פלוגה).

 2. אגב, הכתב האשורי אינו שייך – הוא נוגע לצורת האותיות ולא לכתיבה. גם בכתב העברי הקדום לא יוצגו התנועות.

  • זה נכון, וגם נכון שאפשר להשתמש בכתב האשורי עם ייצוג מלא לתנועות (כפי שעושים ביידיש). בכל מקרה לא התכוונתי לכתב האשורי בניגוד לכתב העברי הקדום, אלא לאשורי בניגוד ללטיני (וליווני ולקירילי), שכל השפות העושות בהם שימוש כיום מבטאות תנועות בכתיבה הרגילה (ולא באמצעות תוספות ניקוד).

 3. אתה לא חושב שאומרים FBI עם an בגלל שבד"כ זה בא עם המילה agent לאחר מכן? "an FBI agent"?

  "a LED display" בגלל שהa מתייחס אל המילה display..?

  • זה לא משנה בכלל. האלטרנציה בין a ל-an תלויה רק במה שבא מיד אחריהן, ולא בשום דבר אחר. זה קטע פונטי.
   כמו שיגידו an FBI agent, יגידו גם an FBI source.
   a FBI source זה לא תקני בכלל בכלל.

 4. נורות LED לא מבוססות לייזר, אלא דיודה (רכיב אלקטרוני שמאפשר לחשמל לעבור רק בכיוון אחד). ספציפית, דיודה שפולטת אור, ומכאן שמם:
  Light Emitting Diode.

  לייזר זה דבר שונה לגמרי.

 5. צריך למצוא דרך סטטיסטית לנטרל את הכושיתית, שהרי ידוע שבשפה הכושיתית המדוברת בארה"ב הברית (Ebonics) משתמשים בד"כ בארטיקל a גם לפני מילים שמתחילות בתנועה.
  לכן הסטטיסטיקה שלך הרבה יותר חדה כאשר אתה מצפה ל-a, למשל a ufo מאשר כשאתה מצפה ל-an (דמיין כושי שחור וגדול אומר a FBI agent).
  כמו כן יש לנטרל את הפידג'ין האינטרנטי, שכן בניגוד לעברית, הרבה, ואולי אפילו רוב הכותבים באנגלית אינם דוברים ילידיים, ואני בהחלט מסוגלת לשמוע באוזני רוחי את בוראט קורא לבחינה ההיא סֵאט.
  מאמריקאים לא שמעתי את שם הבחינה, אבל מצד שני מעל 20 שנה אין לי קשר רציף עם אמריקאים בגיל הרלוונטי.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: